Kā kuplā sicīliešu ģimenē

10.03.2017 / www.smiltene.lv

“Erasmus+” jaunais projekts “Profesionālā pieredze citā valstī – vairāk iespēju nākotnē” Smiltenes tehnikumam palīdzējis iegūt jaunus sadarbības partnerus Sicīlijā. Pirmos jauniešus uz prakses vietām Sicīlijas galvaspilsētā Palermo pavadīja skolas projektu vadītāja Inguna Avota un direktora vietniece audzināšanas darbā Ingrīda Paegle. Abas atgriezušās, bagātinājušās ar vērtīgu pieredzi un guvušas apstiprinājumu – tehnikuma audzēkņiem, kas turpmāk dosies uz Sicīliju, klāsies labi, jo viņus tur gaida sirsnīgi un jauki cilvēki. Un arī ar mūsu jauniešiem patiešām ir iemesls lepoties.

Kopā ar Ingrīdu Paegli un Ingunu Avotu praksē uz Sicīliju devās 4. viesnīcu pakalpojumu kursa audzēknes Sandra Mihlenova un Sintija Zvirbule, kā arī - 4. ēdināšanas pakalpojumu kursa audzēkņi Kristiāns Kurpnieks un Kristaps Broks. “Apciemojot jauniešus prakses vietās, redzējām, cik būtiski, ka darba devējs viņiem uzticas un izturas kā pret kolēģiem. Tas ir ļoti motivējoši.

Viesošanās laikā jutāmies tā, it kā visi būtu satikušies vienā lielā sicīliešu ģimenē,” pieredzē dalās Smiltenes tehnikuma projektu vadītāja Inguna Avota. “Prakse sākās ar nelielu “šopingu”, jo izrādījās, ka Sicīlijas viesnīcās mūsu darba formas neder, tāpēc visi kopā gājām pirkt melnus džemperīšus. Par laimi, bija izpārdošana, visu vajadzīgo ātri sagādājām. Savukārt puišiem, lai strādātu kafejnīcā, vajadzēja būt noteiktam matu griezumam. Turpmāk, gatavojot jauniešus praksei ārpus Latvijas, pievērsīsim lielāku vērību arī šādām niansēm.”

Skolas projektu vadītāja un direktora vietniece Sicīlijā iepazinās ar tehnikuma jauniešu prakses vietām un tikās ar viņu darba vadītājiem. Daudz jaunu atziņu abas guva, viesojoties “Asterisco” centrā, kas nodarbojas ar apmācāmo jauniešu un pieaugušo grupu uzņemšanu, nodrošinot viņiem prakses vietas. “Šobrīd centrs pamatā organizē pieaugušo apmācību, palīdzot sadarbības partneriem atklāt resursus, kurus var efektīvi izmantot apmācībai,” stāsta Inguna Avota. “Viņu resurss bija dažas nelielas, ar datoriem aprīkotas telpas un uzticami sadarbības partneri, uz kuru uzņēmumiem dažādu valstu jaunieši tiek sūtīti praksē. Nepieciešamības gadījumā piesaistīta vajadzīgos speciālistus. Varam tikai apbrīnot viņu panākumus un atpazīstamību, kas iemantota starptautiskās apmācības jomā. Tas tikai kārtējo reizi apliecina, cik būtiski prast izmantot to, kas tev ir. Mūsu resursi patiesībā ir daudz lielāki.

Viesojoties Sicīlijā, sapratu – ja vēlamies augt un attīstīties, iemantotu vēl lielāku popularitāti Latvijas un arī starptautiskā mērogā, ar maksimālo jaudu  jāizmanto savi galvenie resursi – veterinārā klīnika, ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumi, kā arī materiāli tehniskā bāze “ceļiniekiem”.”

Pieredze, kas ļoti noderēs ikdienā
“Mans galvenais mērķis, dodoties uz Sicīliju, bija redzēt, kā tiek organizēta Smiltenes tehnikuma jauniešu profesionālās kvalifikācijas prakses ārzemēs,” stāsta skolas direktora vietniece audzināšanas darbā Ingrīda Paegle. “Audzēkņi ļoti bieži baidās doties praksē tālu ārpus mājām. Tagad, kad pati esmu redzējusi, kā tas notiek, man ir pieredze, kurā balstoties, varēšu viņus iedrošināt un ieteikt, kurām jomām, gatavojoties praksei, jāpievērš īpaša uzmanība. Vispirms tās ir svešvalodu zināšanas un profesionālās iemaņas savā izvēlētajā specialitātē. Tāpat svarīgi kaut dažos teikumos prast pastāstīt par savu skolu, vietu, kurā dzīvo un mācies, kā arī - par savas tautas vēsturi. Diemžēl, daudzviet Eiropā mūs joprojām uztver kā Krievijas sastāvdaļu.

Uzturoties Sicīlijā, redzēju, cik lielu darbu jauniešu prakses organizēšanā un “Erasmus+” projektu realizēšanā iegulda skolas projektu vadītāja Inguna Avota. Viņa ir projektu vadītāja visu diennakti. Interneta vidē nepārtraukti sazinās ar jauniešiem un vajadzības gadījumā  gatava kaut nakts vidū braukt uz jebkuru valsti audzēkņiem palīgā.

Tiekoties ar prakses vadītājiem, skatoties, kādus prakses programmai atbilstošus darbus mūsu jauniešiem  uztic un vērojot viņus darba vidē, jutos patiesi lepna. Mūsu audzēkņi ir komunikabli, zinoši, ļoti patīkami, laipni un sirsnīgi cilvēki, kuriem patiešām var uzticēties. Tāpēc jau arī par viņiem no ārzemju prakses vietām dzirdam tik daudz labu atsauksmju.

Ikdienā, risinot to jauniešu problēmas, kuru atbildības sajūta nav tik augsta, bieži piemirstam paslavēt tos, kas to patiešām pelnījuši.

Tā kā dzīvojām vienā dzīvoklī, tad bija iespēja pavērot audzēkņus ikdienišķākās situācijās un savstarpējā saskarsmē. Atkal varu teikt tikai tos labākos vārdus. Mājās valdīja tīrība un kārtība. Atgriežoties no darba, jaunieši paši kopīgi gatavoja vakariņas, nevis pārtika no neveselīgām ātrajām uzkodām. Tiem, kuriem darbs beidzās vēlu vakarā, pārējie gāja pretī. “

“Mūsu mājvieta atradās ļoti skaistā vietā pie pašas ostas, kur jaunieši pēc tam uzturējās arī visu prakses laiku,” kolēģi papildina Inguna Avota. “Ja agrāk domājām, ka sicīlieši tie paši itāļi vien ir, tad tagad zinām, cik viņiem ļoti svarīga sava suverenitāte. Attiecībā uz jauniešiem vislielākais prieks, ka viņi prakses laikā ne vien iegūst jaunus draugus ārzemēs, bet ļoti satuvinās savstarpēji. Dažādu specialitāšu audzēkņi, kas vienā laikā bijuši uz kādu valsti praksē, bieži pēc tam kļūst par labiem draugiem.”

“Mājās pārvedām daudz pozitīvu emociju. Sicīlieši strādā no sirds un arī atpūšas no sirds,” stāsta Ingrīda Paegle. “Priecājāmies par Sicīlijas skaisto dabu un saulīti. Par Čefalū savdabīgo pilsētvidi ar šaurajām ieliņām un mazajām bodītēm. Ļoti patika, kā viņu arhitektūrā mūsdienīgais sasaucas ar vēsturisko, nenomācot seno apbūvi.”
 

Baiba Vahere
Foto no Ingrīdas Paegles personiskā arhīva
 

Pēdējās izmaiņas: 21.05.2019 14:29:31
Copyright © 2011 Smiltenes novada dome. All Rights Reserved.
Pārpublicējot informāciju, atsauce uz Smiltenes novada domi ir obligāta!
Web design & programming: SIA LaGET