Dzimtās valodas konkurss

15.03.2017 / www.smiltene.lv

Tradicionāli 21.februārī tiek atzīmēta Starptautiskā dzimtās valodas diena. Šīs iniciatīvas mērķis ir aktualizēt dzimtās valodas nozīmi gan personības attīstībā, gan daudzvalodīgajā pasaulē. Dzimtā valoda ir pirmā, kuru bērns apgūst ģimenē no saviem vecākiem, tā dod pirmo izpratni par to, kā skaņas sasaistāmas ar apkārtējās pasaules objektiem. Tāpēc ļoti būtiski ir parādīt bērnam valodas daudzveidīgās iespējas.

Lai rosinātu skolēnu interesi par dzimto valodu un tās apguvi, Smiltenes vidusskolas 5.-8. klašu latviešu valodas skolotājas divu mēnešu garumā organizēja dažādas radošās aktivitātes. Februāra sākumā 5.-6.klašu skolēniem pasākumā “Laiks pasakai” bija iespēja ielūkoties daudzveidīgajā pasaku pasaulē, izprotot gan pasaku saturu, gan arī pievēršot uzmanību valodas īpatnībām. Savukārt 7.-8. klašu skolēni “Joku turnīrā” varēja apliecināt savas valodas lietojuma prasmes, iestudējot anekdotes.

Visas minētās aktivitātes noslēdzās 10.martā ar dzimtās valodas konkursu 5.-7.klasēm. Šajā konkursā skolēniem tika piedāvāti dažādi uzdevumi, kuros bija nepieciešams parādīt gan savas zināšanas par pareizrakstības un valodas lietojuma likumībām, gan atbildēt uz jautājumiem par svarīgākajiem kultūras notikumiem Latvijā, gan arī būt attapīgiem, atbildot uz neparastiem jautājumiem par vārdu darināšanu un vārdu nozīmēm.

Lai konkurss izdotos, skolēniem vajadzēja klasēs izveidot komandas un izdomāt tām nosaukumus, kā arī prast sadarboties ar saviem komandas biedriem, kopīgi vienojoties par atbildēm.  Jautrā un pozitīvā gaisotnē laiks aizritēja nemanot. To, ka šādas aktivitātes ir noderīgas un arī interesantas, liecina skolēnu teiktais. Lūk, daži viedokļi!

Tomass: ”Man patika šis konkurss, jo bija interesanti jautājumi un es iemācījos daudz ko jaunu.”

Beāte: “Man patika. Bija gan sarežģīti, gan viegli jautājumi. Dažus gan nevarēja tik ātri izdomāt.”

Diāna: “Man patika šāda veida konkurss, jo bija dažādi interesanti jautājumi. Man vislabāk patika jautājumi, kur vārdā bija jāatrod divi vārdi.”

Tāpēc “turiet savu tēvu valodu godā un cieņā, un jums labi klāsies virs zemes”, kā teicis Juris Alunāns, 19.gadsimta valodnieks.
 

Sarmīte Rīdere, Smiltenes vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja
 

Pēdējās izmaiņas: 21.05.2019 14:29:31
Copyright © 2011 Smiltenes novada dome. All Rights Reserved.
Pārpublicējot informāciju, atsauce uz Smiltenes novada domi ir obligāta!
Web design & programming: SIA LaGET