„Pa firsta Līvena pēdām Smiltenē”

(Pastaigu maršruts ~6km/1,5-2h)

Vispārzināma patiesība, ka pilsētas vēsturi, attīstību un kultūrvēsturi nosaka tur dzīvojošās personības. Gadsimtu mijā (19.-20.gs.) Ziemeļlatvijas mazpilsētā Smiltenē dzīvoja vīrs, kura darbības vērienam pilsētas un tuvākās apkaimes mērogā līdzīgu grūti atrast. Pateicoties šim cilvēkam, kas tolaik bija Smiltenes muižas īpašnieks un ikvienam pazīstams kā firsts Pauls Līvens, sākās  straujš pilsētas uzplaukums - tapa slimnīca, pirmā HES Baltijā, nabagu patversme, kokzāģētava, šaursliežu dzelzceļš un vēl daudzkas cits.

Aicinām doties pastaigā pa Smilteni, baudot dabas sniegto burvību, iepazīt kādreizējā Smiltenes muižas īpašnieka firsta Paula Līvena dzīvi, viņa ieguldījumu Smiltenes pilsētas attīstībā un atstāto kultūrvēsturisko mantojumu!

Apskates objekti: Kalnamuiža (Smiltenes muižas komplekss, pilsdrupas, siera namiņš) - Vecais parks un Vidusezers ar atjaunotu lapeni, no kuras paveras plašs skats uz Kalnamuižu - Smiltenes HES - Viesnīca "Park Hotel Brīzis" - Tepera ezera dambis ar ventīli - Tepera ezers (bijusī zivjaudzētava) - Vecais parks ar šūpojošo tiltiņu- Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca - Svētā Nikolaja pareizticīgo baznīca - Ugunsdzēsēju depo - Sporta skola - Jāņu kalns ar brīvdabas estrādi - bijusī šaursliežu dzelzceļa līnija Smiltene-Valmiera-Ainaži - Kokzāģētava - Jaunais parks - Kalnamuiža.

 Maršruta informācija un karte šeit.

 

„Uz Smilteni pēc latviskā”

Smiltene ir viena no latviskākām vietām mūsu valstī un lai par to pārliecinātos, iesakām doties ceļā ar auto un kopā ar ģimeni, draugiem vai kolēģiem pavadīt dienu latviskā noskaņojumā.

Maršruts: Smiltene-Blome
Kopējais maršruta garums: aptuveni 10km
Apskates objekti: Viesnīca „Park hotel Brūzis” un Smiltenes sidra darītava - Keramikas darbnīca - ZS „Muižnieki” - Lauku māja „Donas”. 

 

 

„Skaties, klausies, darbojies līdz...”

Šis maršruts ietver izziņas objektus, kuros papildus sniegtajai informācijai un apskatei, iespējams arī pašiem darboties līdz. Varēsiet iemēģināt roku veiklību aušanā, vērpšanā un šķeterēšanā, no māla veidot savu „laimes pogu” vai no abrā raudzētas mīklas veidot savu maizes kukulīti.  Interesantas lietas uzzināsiet par liliju un kazu audzēšanu, vīna un sidra pagatavošanu, kā arī apmeklējot Smiltenes muzeja fondu. Iesakām doties ceļā ar auto un kopā ar ģimeni, draugiem vai kolēģiem pavadīt jauki dienu.

Maršruts: Smiltene-Blome-Jeberi-Jaunsmiltene-Smiltene.
Kopējais maršruta garums: aptuveni 30km
Apskates objekti: Tautas Lietišķā Mākslas studija „Smiltene” - Keramikas darbnīca - ZS „Muižnieki” - Lauku māja „Donas” - Liliju selekcionārs Andris Krūmiņš (tikai vasarā, lilliju ziedēšanas laikā) - Viesnīca „Park hotel Brūzis” un Smiltenes sidra darītava.

 

„Saskaņā ar dabu”

Šis maršruts galvenokārt ietver objektus, kuros iespēja izjust dabas krāšņumu un varenību, kā arī, iepazīt cilvēkus un atklāt viņu prasmi dzīvot saskaņā ar dabu. Baudīsiet brīnišķīgus panorāmas skatus, aplūkosiet ainaviski veidotu košumdārzu, veldzēsiet slāpes kristāldzidra avota ūdeņos. Dosieties pastaigā pa dendroloģisko parku vai dabas taku, apmeklēsiet demonstrācijas saimniecību un senlietu privātkolekciju, kā arī mini zoodārzu. Iesakām doties ceļā ar auto un kopā ar ģimeni, draugiem vai kolēģiem pavadīt dienu pie dabas.

Maršruts: Smiltene-Silva-Launkalne-Lembis-Vidzeme-Smiltene.
Kopējais maršruta garums: aptuveni 50km
Apskates objekti: Viesu nams „Oāze” - Cērtenes pilskalns un "Veselības taka" - Z/S „Ezerlejas” - Z/S „Lejas Kleperi” - Silvas dendroloģiskais parks - Vecsautiņu avoti.

 

„Vēsturei pa pēdām”

Šis maršruts ietver galvenokārt kultūrvēsturiskos objektus. Apmeklējot Smiltenes novada baznīcas un muižas, varēsiet uzzināt, ar ko tās īpašas, kas tām līdzīgs un atšķirīgs. Kolekcionāres stāstījums par kolhoza „Oktobris”  dzīvi palīdzēs iet vēsturei pa pēdām, gluži kā „Kalbaku” trušiem cilpojot pa „Matuļu dabas takām”. Iesakām doties ceļā ar auto un kopā ar ģimeni, draugiem vai kolēģiem pavadīt jauki dienu.

Maršruts: Smiltene-Variņi-Palsmane-Aumeisteri-Mēri-Kalnamuiža-Smiltene.
Kopējais maršruta garums: aptuveni 85km
Apskates objekti: Smiltenes ev.lut. baznīca - Maigas Āboliņas privātkolekcija - Palsmanes ev. lut. baznīca - Mīlestības skvēriņš - Palsmanes muiža - Aumeisteru muižas komplekss - Matuļu dabas takas - Mēru muiža un parks (Novada muzejs) - Lauku mājas „Kalbakas” saimniecība - Smiltenes muižas komplekss ar pilsdrupām - Garšīgā maize no firsta Līvena beķerejas un citi muižas kārumi.

 

Smiltenes apkārtnes velotakas

Smiltenes apkārtnes mežos izveidotas dažāda garuma un sarežģītības pakāpju velotakas, kas ved caur mežiem, gar ezeriem, pa kalniem un lejām. Takas ir marķētas, katra savā krāsā un ir uzstādītas arī taku shēmas. Visu velotaku sākums ir pie Smiltenes stadiona, no kurienes sākas kilometrāžu uzskaite. Dzeltenā taka ir pati vieglākā, ~ 10km gara, zilā taka vidējās grutības un ~20km gara, bet sarkanā ir paaugstinātas grūtības trase un ~30km gara.  Trasē izveidotas labiekārtotas piknika un atpūtas vietas. Iesakām šīs takas velo braucējiem, nūjotājiem, distanču slēpotājiem.
Velotaku brošūru ikviens interesents var saņemt Smiltenes novada TIC, Dārza ielā 3, kā arī AS "Latvijas valsts meži" Austrumvidzemes mežsaimniecībā Silvā.

Velo taku karte aplūkojama šeit.

 

Velo maršruts "Apriteņo Smiltenes ezerus"

Tas ir 29 km garš vidējas grūtības apļveida velomaršruts, kas lielākoties ved pa labas kvalitātes grants un meža ceļiem, bet mazākajā daļā klāts ar asfalta segumu. Piemērots braukšanai laikā no maija līdz oktobrim. Šis ir vietējas nozīmes velomaršruts un Vidzemes tūrisma asociācija, pēc Smiltenes novada tūrisma informācijas centra iesnieguma, piešķīrusi marķējuma numuru 115.  Velomaršruts nelielā posmā pārklājas ar nacionālās nozīmes velomaršrutu Nr.6 ("Tour de Lat Est"), bet Smiltenes apkārtnē tas vietām krustojas vai pārklājas ar kādu no trīs dažāda garuma un sarežģītības pakāpes Smiltenes velotakām, kas tapušas pateicoties Latvijas Valsts Mežu ieguldītajam darbam.

Maršruts ļauj izbaudīt šai pusei raksturīgās reljefa formas, skaistās ainavas, veldzēties 7 meža ezeros, iepazīt dabas un kultūrvēsturisko mantojumu, vietējos iedzīvotājus, tradīcijas un kultūru.

Maršruts vijas gar Smiltenes Ev. lut baznīcu, vēsturisko Kalnamuižas kompleksu, Niedrāja ezeru un tā apkārtni, ezeru Latvijas kontūras formā, ievērojamo Pārkalņu naudas akmeni, Silvas dendroloģisko parku, dižo Cērtenes pilskalnu un daudziem mazākiem dabas objektiem.

Brauciena laikā jāvadās pēc marķējuma dabā - zilas norādes ar velomaršruta numuru ''115'' un virziena rādītāju (izvietotas pirms pagriezieniem), kā arī  regulāri, ik pa laikam uz kokiem uzkrāsots marķējums - oranža, horizontāla svītra uz balta fona. Parasti aiz katra pagrieziena tālumā jāvīd šādam marķējumam. Informatīvs attēls ar marķējumu dabā apskatāms šeit.

Pie dabas un kultūrvēsturiskajiem objektiem izvietoti informācijas stendi par objektu, veikto attālumu un atrašanās vietu.

Velo maršruta karte izdrukai pieejama šeit.

Maršruta karte GPX versijā pieejama

šeit.

Pēdējās izmaiņas: 22.06.2017 15:26:58
Copyright © 2011 Smiltenes novada dome. All Rights Reserved.
Pārpublicējot informāciju, atsauce uz Smiltenes novada domi ir obligāta!
Web design & programming: SIA LaGET
             
             
« Jūnijs 2017 »
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1314
15
16
17
18
19
20
212223
24
25
26
27
28
29
30
1
2
 
 
 
 
 
 
 
Operatīvās rīcības dienests