Blomes pagasts

Blomes pagasts atrodas Smiltenes novada rietumu daļā. Tā platība 75,9 km2, iedzīvotāju skaits 1068. Pagastu šķērso autoceļi Smiltene-Cēsis un Smiltene-Valmiera. Attālums līdz novada centram 9 km. 

Pagasta dienvidu daļa ir pauguraina, bet ziemeļu daļa līdzena, nedaudz purvaina. Pagasta teritoriju šķērso upe Abuls, Nigra, Mutulīte, Lisa. Lielākās ūdenstilpnes ir Blomes un Muiniešu dzirnavu ezeri. Lielākie purvi Biksējas-Cūku purvs un Vārnu purvs. Ir nelielas smilts un grants atradnes. Nigras upes krastos izveidojušies divi smilšakmens atsegumi-Kāļu grava un Krūmiņu klints. 
 
Blomes pagasta vārds cēlis no kādreizējā Blomu muižas īpašnieka, kas uzvārdā bijis Blomenhof. Kopš 1928. gada Blomes muižas jeb pils īpašnieks ir Blomes pagasta pārvalde. Blomes pagasts pēckara gados bija pazīstams arī kā kolhozs „Uzvara”, taču pēc 1955. gada kā Blomes ciems.
 
Blomes pagastā no visas teritorijas visvairāk ir lauksaimniecībā izmantojamā zeme, tāpēc lielākoties šajā pagastā attīstīta ir lauksaimniecība. Z/s „Dimanti” (piena lopkopība-viena no modernākajām fermām Latvijā), Z/s „Akoti” un „Oļukalni” nodarbojas ar zirgkopību, Z/s „Muižnieki” ar kazkopību, Z/s „Gailīši” un „Celmi” ar biškopību, „Sirmiņi” ar liliju selekcionēšanu. Pagastā darbojas A/s „Smiltenes piens” Blomes siera cehs, vairāki kokapstrādes uzņēmumi, no kuriem lielākais ir „MMA”, (specializējies guļbūves ēku ražošanā un celtniecībā, eksportē produkciju uz Norvēģiju).
 
Pagastā darbojas pagasta pārvalde, veikali, kultūras nams, pasta nodaļa, feldšeru punkts, Blomes pamatskola, pirmsskolas izglītības iestāde „Zīlīte” un bibliotēka ar interneta pieejamību. Pagastā aktīva ir kultūras dzīve, jo izveidoti vairāki deju kolektīvi gan maziem, gan lieliem, darbojas tautas teātris, biedrība „Kultūrizglītība un sports”. 
Vietējas nozīmes vēstures piemineklis ir Krēsliņu senkapi jeb Zelta kalniņš, Riņģu Brāļu draudzes saiešanas nams (2000.g. piešķirts Eiropas kultūras mantojuma karogs par sakoptu lauku ainavu.)
 
Kultūrvēsturiski nozīmīgie pieminekļi Ķikuļu Jēkaba piemiņas ansamblis, granītā kaltais dekors „Vārpa”, Blomes muižas pils, Blomes „Siļķītes” skola. Apskates vērts ir Riņģu dižozola atliekas, Pasaku ozols, kas ir pagasta simbols, Jeberlejas brīvdabas estrāde, kā arī Ivetas Rones keramikas izstrādājumu darbnīca „Zīlītes” un lauku māja „Donas” (ekskursijas, maizes cepšana un degustācija). 
 
Pēdējās izmaiņas: 20.07.2018 17:15:31
Copyright © 2011 Smiltenes novada dome. All Rights Reserved.
Pārpublicējot informāciju, atsauce uz Smiltenes novada domi ir obligāta!
Web design & programming: SIA LaGET
             
             
« Jūlijs 2018 »
25
26
27
28
29
30
1
2
34
5
6
78
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
Operatīvās rīcības dienests