Smiltenes pagasts

Smiltenes pagasts atrodas Smiltenes novada ziemeļu daļā. Teritorija aizņem 69 km2, iedzīvotāju skaits 1313. Pagasta administratīvais centrs atrodas Kalnamuižā, 1km no novada centra. Šis pagasts ir ar vislielāko lauksaimniecības zemju īpatsvaru, 63% no pagasta teritorijas.

Laikmetu griežos Smiltenes pagasts piedzīvojis dažādus laikus. Senākās liecības glabā 14 gs. pilsdrupas. Pils celta kā nocietinājums vācu bruņinieku laikos, vēlāk pārdzīvojot zviedru, poļu un krievu laikus. Pilsdrupu teritorijā atrodas interesants objekts – siera namiņš, celts 1763.g, kas ir vienīgais Latvijā. Šeit agrāk tika turēts un žāvēts siers, ko veda uz Rīgas tirgiem.
Īstu kultūras un ekonomikas uzplaukumu pagasts piedzīvoja 19.gs., kad šeit saimniekoja firsts Pauls Līvens. Vēl līdz šodienai saglabājies Smiltenes muižas ēku komplekss, kas aplūkojams ikvienam interesentam. Šinī teritorijā atrodas mācību centrs Smiltenes tehnikums, kas ir viens no vecākajiem un vienīgajiem Latvijā, kurā iespēja apgūt veterinārmedicīnas profesiju un vienīgais reģionā, kur iespēja apgūt viesnīcu servisa un tūrisma specialitāti. Smiltenes tehnikums ar iedibinātām tradīcijām un nepārtrauktu modernizāciju mājīgi iekārtojis muižas ēku telpas mācību procesa vajadzībām. Muižas teritorijā atrodas arī tehnikuma mācību viesnīca „Kalna ligzda”, darbojas ēdnīca, bibliotēka, pagasta pārvalde. Kalnamuižas teritorija var lepoties ne tikai ar vēsturiskām celtnēm, bet arī ar 18 ha lielo parku, kurā aug reti sastopamas dažādu koku un krūmu sugas, kā arī, ar pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados izveidoto pirmo un lielāko akmens dārzu Latvijā.
 
Pagastā aktīvi darbojas amatierteātris „Trīnis”, jauniešu studija „Arlekīns”, Eiropas deju grupa „Smiltesele”, sieviešu vokālais ansamblis „Mantojums”. Ik gadus notiek tradicionālie sporta pasākumi un kopīgā vasaras saulgriežu svinēšana Līgo kalnā. 
 
Smiltenes pagasta teritorijā atrodas daļa no Sporta un atpūtas kompleksa Teperis. Interesants objekts ir vairāk kā 400 gadus vecās Zauskas priedes fragments, tāpat dziednieku iecienīts un interesanti veidojies Veczellīšu bļodakmens, Alkāsu liepa, „Kritnis”. Ievērojams arhitektūras piemineklis ir 18. gs. celtā Mācītājmuiža, kas saistīta ar visiem ievērojamiem Smiltenes mācītājiem, bet jo īpaši ar Kārli Kundziņu un viņa bērniem.
 
Lielākās uzņēmēji un saimniecības – SIA „Kalna Tomēni” (piena un gaļas lopkopība), Z/S „Rožkalni” (graudkopība – rudzu, kviešu, miežu, rapša audzēšana un mežistrāde), SIA „Kamalda” (galdniecība, dārzeņu audzēšana, gaļas lopu audzēšana), Z/S „Braslas (piena lopkopība), lauku māja „Kalbakas” un viesu nams „Lejas Zauskas” (tūrisms).
 
Pēdējās izmaiņas: 20.07.2018 17:15:31
Copyright © 2011 Smiltenes novada dome. All Rights Reserved.
Pārpublicējot informāciju, atsauce uz Smiltenes novada domi ir obligāta!
Web design & programming: SIA LaGET
             
             
« Jūlijs 2018 »
25
26
27
28
29
30
1
2
34
5
6
78
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
Operatīvās rīcības dienests