Smiltene

Smiltenes centrsVārds „Smiltene” cēlies no latgaļu cilts vārda „smiltesele”, kas pirmo reizi vēstures avotos minēta 1427. gadā kā tirgotāju un amatnieku apmetne, taču tās pirmssākumi meklējami jau 13. gadsimtā. Tas liecina par Smilteni kā senas un bagātas vēstures pilsētu. 

Gadsimtu garumā pilsēta piedzīvojusi gan veiksmes, gan neveiksmes. Dažādi karaspēki no 17.—18. gs. pilsētu vairākas reizes nopostīja, bet pateicoties vietējo iedzīvotāju neatlaidībai celt sagruvušās ēkas no jauna, arī pilsēta atdzima katru reizi no jauna. 
 
Ir vispārzināma patiesība, ka pilsētas un novada vēsturi, attīstību un kultūrvēsturi nosaka tur dzīvojošās personības. Gadsimtu mijā (19.-20.gs.) Ziemeļlatvijas mazpilsētā Smiltenē dzīvoja vīrs, kura darbības vērienam pilsētas un tuvākās apkaimes mērogā līdzīgu grūti atrast. Pateicoties šim cilvēkam, kas tolaik bija Smiltenes muižas īpašnieks, sākās  straujš pilsētas uzplaukums - tapa slimnīca, pirmā HES Baltijā, nabagu patversme, kokzāģētava, šaursliežu dzelzceļš un vēl daudzkas cits. Šis cilvēks bija firsts Pauls Līvens.
Pilsētas tiesības Smiltenei piešķīra 1920. gadā.
 
Gadu gaitā Smiltenei izveidojusies raksturīga maz stāvu dzīvojamā apbūve, savdabīgas reljefa formas-pakalni un ielejas, meži, parki un ezeri. Caur pilsētu tek upe Abuls, uz kuras uzdambējuma izveidoti Tepera, Vidus un Tiltleju ezeri. Pilsētas dienvidu daļā atrodas Klievezers. Pateicoties izdevīgi ģeogrāfiskajam novietojumam, Smiltenē attīstījusies uzņēmējdarbība un infrastruktūra. Labvēlīgā vide uzņēmumiem devusi iespēju konkurēt ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas tirgū, nesot Smiltenes vārdu pasaulē. 
 
Lielākie uzņēmumi: A/S „Smiltenes piens” (piena pārstrāde), SIA „Troll”(koka mēbeļu ražotne), A/S „8CBR” (ceļu, tiltu būve un remonts), „Madara 89” (pārtikas tirdzniecība) u.c. Iedzīvotājiem pieejami arī dažādi pakalpojumi.
 
Smilteni dēvē par jauniešu pilsētu, jo šeit pieejama visu līmeņu izglītība - darbojas pirmsskolas izglītības iestāde „Pīlādzītis”, „Trīs pakalnu pamatskola”, Smiltenes Centra vidusskola, Smiltenes Ģimnāzija, Smiltenes profesionālā vidusskola (vienīgā skola valstī, kas sagatavo topošos ceļu būves speciālistus), Baltijas Starptautiskās Akadēmijas Smiltenes filiāle (augstākā izglītība). Tāpat pieejamas dažādas ārpusskolas nodarbības mākslas, mūzikas un sporta skolā, kā arī iespēja apmeklēt dažāda veida pulciņus un interešu grupas. 
Smilteni devē arī par Latvijas šlāgermūzikas galvaspilsētu, jo šeit izveidotas un aktīvi darbojas vairākas Latvijā pazīstamas un iemīļotas mūziķu grupas – „Apvedceļš”, „Sestā jūdze”, „Kreisais pagrieziens”, „Velves” u.c.
 
Pilsētā ir ļoti labi attīstītas kultūras un sporta tradīcijas. Šeit darbojas vairāki dažāda vecuma deju kolektīvi un kori. Populārākie pilsētā un novadā ir Tautas deju ansamblis „Ieviņa” (starptautisku konkursu laureāts), kori „Vidzemīte”, „Pakalni”, „Lido”. Pilsētā darbojas arī tautas teātris, tautas lietišķā mākslas studija, muzejs, kino, pieaugušo un bērnu bibliotēka ar publisko interneta pieeju. Tāpat darbojas vairāki sporta kolektīvi un klubi –futbolā, volejbolā, basketbolā, orientēšanās sportā, vieglatlētikā, hokejā, riteņbraukšanā, autosportā u.c. Dažādi ikgadēji kultūras un sporta pasākumi kļuvuši par iecienītiem gan pilsētā, gan visā novadā ne tikai vietējiem iedzīvotājiem un viesiem no Latvijas, bet arī viesiem no ārzemēm. 
 
Šodien Smiltene kļuvusi par skaistu, sakoptu, tīru, zaļu, latvisku, omulīgu mazpilsētu un Smiltenes novada centru Latvijas Ziemeļvidzemes daļā. Smilteni apmeklē Latvijas un ārvalstu viesi, lai rastu mieru un klusumu, baudītu dabas krāšņumu, apbrīnotu pilsētas attīstību, kultūras un sporta tradīcijas un vietējo iedzīvotāju lielo rosību. 
 
Pilsēta lepojas ar darbīgiem cilvēkiem, kas šeit dzīvo, mācās un strādā.
 
Pēdējās izmaiņas: 20.07.2018 17:15:31
Copyright © 2011 Smiltenes novada dome. All Rights Reserved.
Pārpublicējot informāciju, atsauce uz Smiltenes novada domi ir obligāta!
Web design & programming: SIA LaGET
             
             
« Jūlijs 2018 »
25
26
27
28
29
30
1
2
34
5
6
78
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
Operatīvās rīcības dienests