Variņu pagasts

 
Variņu pagasts atrodas Smiltenes novada dienvidaustrumu daļā, teritorijas platība 100,5 km2, iedzīvotāju skaits 953. Attālums līdz novada centram 23 km. Pagasta teritoriju šķērso autoceļi Smiltene-Gulbene.
 
Variņu pagasts ir viens no jaunākajiem pagastiem Latvijā, kas izveidojies 1990.gada 18.oktobrī, uz bijušā kolhoza „Oktobris” bāzes, tagad - SIA ”Palsa”, atdaloties no Palsmanes pagasta. 
 
19.gadsimta sākumā pagasta teritorijā dzīvojusi liela un bagāta dzimta - Īvāni. Pēteris Īvāns, viens no šīs dzimtas vecākajiem iedzīvotājiem, bijis ar lielu spēku un varēšanu apveltīts. No tā arī radies Variņu pagasta nosaukums. 
 
Variņu pagasts ir bagāts ar meža zemi. Meži aizņem 5507,7 ha no kopējās pagasta teritorijas. Lauksaimniecībā izmantojamā zeme aizņem 3608,8 ha, bet ūdeņi 237,8 ha.
 
Pagasta teritorijā izvietojas daļa no 373ha lielās īpaši aizsargājamās dabas teritorijas „Šepkas dabas liegums”. Šobrīd pagasta teritorijā atrodas divi dabas liegumi: Lielais purvs un Šepka. Palsas upe met līkločus visā teritorijas garumā, pauguri pārmaiņus mijas ar ieplakām, kurās izvietojušies daudzie zivju dīķi. Pagasta ainavu bagātina divi dižkoki - „Vilciņu ozols” - dižozols atrodas Palsas upes krastā pie Vilciņu mājas, kādreizējā barona fon Blēra īpašums. Dižozola apkārtmērs - 8,25m, augstums - 22m. „Lielā priede” - atrodas pie ceļa Ķeņģi- Jaunpiebalga, 2 km no bijušās Medņu mežniecības. Koka apkārtmērs - 3,3m. 
Variņu pagastā veiksmīgi attīstīta uzņēmējdarbība: SIA „Palsa” nodarbojas ar graudkopību, piena-gaļas lopkopību, putnkopību, kas nodarbina vairāk par 100 pagasta iedzīvotājiem. Uzņēmums SIA „Dzērve” nodarbojas ar kokapstrādi, tāpat pagastā ir attīstīta zirgkopība, netradicionālā lauksaimniecība (zemenes, avenes, krūmu mellenes).
 
Pagasta teritorijā atrodas Variņu pamatskola, kas interesanta ar to, ka celta spoguļattēlā. Pagastā darbojas pirmskolas izglītības iestāde ”Saulīte”, Variņu tautas nams, pasta nodaļa, trīs veikali, bibliotēka, kur iespējams iepazīties ar Variņu pagasta attīstības vēsturi, kā arī izmantot internetu. 
 
Kultūras un sporta dzīve balstās uz pašu iedzīvotāju atsaucību. Tautas namā darbojas vidējās paaudzes deju kopa „Varis”, jauniešu deju kolektīvs „Dancātājs”, sieviešu ansamblis „Sinkope”, Ritma dejas, kas sevī ietver dažādus deju stilus, sākot no pirmskolas vecuma bērniem, beidzot ar pieaugušajiem, līnijdejas, mākslas pulciņš. 
 
Pagastam ir iedibinātas kultūras apmaiņas programmas ar kaimiņu pagastiem. Ik gadu sadziedāšanās svētkos pulcējas dziedošās ģimenes no daudziem Latvijas novadiem, kā arī tiek meklēti jauni talanti pasākumā „Dziesma manai paaudzei”. Tautas nams ir atvērts ikvienam, kas tajā vēlas darboties un rast pozitīvas emocijas. Interesanti izveidota Maigas Āboliņas privātkolekcija par pagasta vēsturi un citām lietām. 
Variņu pagasta moto: „Lai iegūtu vairāk no dzīves, dod vairāk pats no sevis!”
 
Pēdējās izmaiņas: 20.07.2018 17:15:31
Copyright © 2011 Smiltenes novada dome. All Rights Reserved.
Pārpublicējot informāciju, atsauce uz Smiltenes novada domi ir obligāta!
Web design & programming: SIA LaGET
             
             
« Jūlijs 2018 »
25
26
27
28
29
30
1
2
34
5
6
78
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
Operatīvās rīcības dienests